1979 - Let který málem skončil smrtí

2. října 2010 v 18:54 | AgnethaA |  Rozhovory

Nedlouho po startu vletělo malé letadlo přímo do bouře, která se najednou objevila severně od New Yorku. A že to nebyl žádný malý problém: v Connecticutu se hnalo krajinou tornádo, a rozsévajíc zkázu mezi stavbami, auty a kamiony, zabilo jednu osobu a zranilo 300. Škody byly vyčísleny na více než 100 milionů dolarů. Špatné počasí znamenalo, že letadlo nebylo schopno přistát na určeném letišti. Letiště bylo v podstatě kompletně zablokováno tornádem a pilot se rozhodl vrátit zpátky do New Yorku. Bylo to nervydrásající, zvlášť když se každý na palubě začal bát, že budou muset zrušit koncert. Tohle přimělo pilota otočit letoun zpátky k Bostonu v naději, že se počasí zlepšilo, ovšem jen aby zjistil, že nikoli. Pak bylo rozhodnuto kroužit nad letištěm před pokusem o přistání. Věci se ještě zhoršily, když si pilot všiml, že dochází palivo, a byl nucen provést nouzové přistání u malého města Manchesteru, New Hampshire.
Pro Agnethu, která v té době trpěla tím největším strachem z létání, to byla strašná noční můra. "Když už jsme byli skoro dole na letišti, najednou jsme znova vzlétli," vzpomíná. "Naše životy byly ve smrtelném nebezpečí - tak jsem to cítila já - s blesky na křídlech a aniž bychom byli schopni něco vidět. Všechno bylo prostě černé a letadlo se šíleně třáslo. Modlila jsem se k Bohu abych neumřela."
Manažer turné Bosse Norling, taky v soukromém letadle, vzpomínal, že si každý myslel, že tohle je konec. "Agnetha byla hysterická a já ji neviním. Jakoby to šílené počasí a kmitající letadlo nebylo dost, letištní světla byla zhasnutá - byla úplná tma a piloti měli co dělat, aby letadlo dostali dolů."
Díky schopnostem pilota bylo přistání dokončeno bezpečně a společnost Abby na třesoucích se nohou nastoupila do čekajících aut a odjela do dějiště koncertu. Špatné počasí nemělo v Bostonu stejné ničivé následky jako ve vedlejším státě Connecticutu, ale silnice do Bostonu byly zaplavené a dopravní zácpy trvaly hodiny.
Zbytek doprovodu Abby, cestující pravidelnými lety, se dostal taky do problémů kvůli počasí a dorazil dokonce ještě později. Jako výsledek byl koncert odložen o 90 minut a nezačal až do 21:30.
Agnetha byla v hrozném stavu, ale nějak - pozoruhodně - se prokousala koncertem. Nikdo z pětitisícového publika si nevšiml, že tu noc bylo s blonďatou zpěvačkou něco špatně. Reakce ale přišla později. Původní plán byl letět po koncertě přímo do další zastávky turné, Washingtonu, ale s ohledem na Agnethu skupina zůstala přes noc v Bostonu.
"Agnetha byla kompletně zdevastovaná," vzpomíná Bosse Norling. "Musela si vzít prášky na spaní, aby tu noc spala."
Následující den Agnetha odmítla nastoupit do toho malého letadla a zvolila si radši pravidelný let. Nebyla ale schopná hodit ten incident za hlavu: negativní postoje k turné kombinované se vzpomínkami na strašný zážitek v letadle na ni dále doléhaly s neúprosnou silou. Když dorazila do hotelu ve Washingtonu, následky toho všeho utrpení na ni skutečně dolehly. Agnetha se zamčela v pokoji a odmítala ho opustit a už vůbec kohokoli z doprovodu pustit dovnitř. "Šel jsem najít Stiga," vzpomíná Norling, "a řekl jsem mu, že koncert možná nebude. Agnetha byla stále ve stavu šoku a nikoho nechtěla pustit do pokoje. Stig se rozzuřil...a zkoušel se dostat do jejího pokoje. Odmítla otevřít dveře."
Hodiny ubíhaly a nikdo nevěděl, jestli skupina vystoupí nebo ne. Taky tu byly finanční starosti: turné bylo pojištěno bankou Lloyds, ale kdyby zrušili show, potřebovali by potvrzení od doktora, že Agnetha byla příliš nemocná, než aby vystoupila. Agnetha souhlasila pustit dovnitř doktora - ale jen jeho. Když se doktor objevil znovu, oznámil, že Agnetha má 40 stupňů horečku, zvrací a trpí průjmem. Šok - v kombinaci s virem - vyvolal chřipku.Ten večer si k ní lehla Frida, kterou jedinou k sobě Agnetha pustila, ale moc toho nenaspala - Agnethě se zdály zlé sny,co chvíli utíkala do koupelny nebo na záchod. "Bylo to strašné. Buď byla v koupelně nebo sebou házela na posteli. Párkrát se dokonce rozplakala a tiskla se ke mně jako malé dítě. Bála jsem se o ni. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama